Udział w maratonie jest dużym wysiłkiem dla organizmu. Dlatego tak ważna jest świadomość własnych możliwości i ryzyka utraty zdrowia. Szczególnie dla osób po raz pierwszy startujących obserwacja organizmu powinna być priorytetem.

Planujesz start w maratonie? To znaczy, że masz już za sobą serię treningów, a przynajmniej powinieneś mieć. Tym samym masz też wiedzę o jakości kondycji, możliwych urazach oraz wytrzymałości. Tak Ci się przynajmniej wydaje. Jednak pierwszy maraton to duże wydarzenie. Dochodzi stres, warunki pogodowe i olbrzymia chęć przebiegnięcia całego dystansu. Kusząca wizja mety i medalu rozpoczynającego kolekcję.

W rzeczywistości jednak, Twoją wizją powinno być utrzymanie kondycji i dotarcie na metę w zdrowiu. Pierwszy maraton powinien być pewnego rodzaju ostrożnością. Trzeba wiedzieć kiedy przestać, kiedy odpuścić, kiedy organizm mówi nie. Nie można dopuścić do skrajnego stanu organizmu, który będzie zagrażał życiu. Tylko wówczas maraton może się udać. Tylko wtedy pierwszy maraton będzie początkiem, a nie końcem.

Planując start w pierwszym maratonie koniecznie zachowaj rozsądek i z pokorą przemierzaj kolejne metr, przekuwające się w kilometry. Szanuj zdrowie, bądź czujny i ostrożny.

 

Oceń wpis