Rower miejski, turystyczny, górski, szosowy – wybór może przyprawić o zawrót głowy. Zatem jeśli nie wiesz jak podejść do tematu zakupu dwóch kółek, przeczytaj artykuł i wybierz świadomie.

Obecnie duży wybór panuje nie tylko wśród rowerów nowych, ale i używanych. Dzięki czemu możesz znaleźć super sprzęt w atrakcyjnej cenie. Do dyspozycji masz firmowe sklepy stacjonarne, markety sportowe, sklepy z rzeczami używanymi oraz sklepy internetowe i portale ogłoszeniowe z prywatnymi ofertami. Zatem jest gdzie szukać. Poniżej 10 najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać przed zakupem roweru. Nigdy nie sugeruj się tylko ceną. W końcu rower to narzędzie, rzecz do użytku, a nie zbierania kurzu. Musi Ci służyć jak najlepiej.

10 najważniejszych pytań przed zakupem roweru

 1. Po co Ci rower?
  Czy w grę chodzą funkcje czysto turystyczne i rekreacyjne? Czy może tez zadaniowe? Jak bardzo niezawodny musi być Twój rower?
 2. Jakim rowerzystą jesteś?
  Przepisowym i ostrożnym? Może bardziej szalonym i żywiołowym? Inaczej mówiąc jak mocny, wytrzymały i odporny na uderzenia musi być Twój rower?
 3. Dla kogo to ma być rower, kto będzie na nim jeździł?
  Rower ma być tylko dla Ciebie? Czy może pożyczysz go komuś z rodziny? To ważne przy uwzględnianiu rozmiaru roweru.
 4. Gdzie będziesz jeździł, po jakim terenie?
  Po lasach, polach, górach? Czy może głównie po chodnikach i ulicy? A może po każdym terenie, który Ci akurat przyjdzie do głowy? Nie chcesz się ograniczać w żaden sposób? A może w grę wchodzą tylko wycieczki po mieście i nie masz dużych wymagań?
 5. Jak często będziesz jeździł na rowerze?
  Codziennie? Tylko w weekendy? Tylko w okresie letnim? Jak bardzo będziesz go eksploatował? Na jakie warunki atmosferyczne będzie narażony?
 6. Kiedy będziesz jeździł na rowerze ?
  Rano, wieczorem, a może w nocy? Jakie dodatkowe funkcje i akcesoria powinien mieć Twój rower?
 7. Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup roweru?
  Zróżnicowanie cenowe wśród rowerów jest bardzo duże. Dlatego koniecznie określ maksymalną kwotę, jaką możesz wydać.
 8. Jaki  jest stan Twojego zdrowia?
  Czy masz problemy z kręgosłupem? Dobierz taki rower, który nie będzie obciążał stawów i odcinka szyjnego.
 9. Co jest dla Ciebie najważniejsze?
  Wygląd roweru? Chcesz żeby był modny? Czy może liczy się jego funkcjonalność i wytrzymałość? Ma być wygodny i posiadać praktyczne wyposażenie i akcesoria? Ustal priorytety.
 10. Dlaczego chcesz kupić rower?
  Stary jest już wysłużony? Wszyscy mają, więc Ty też chcesz? Dopadła Cię moda na sport? Potrzebujesz, aby szybko się przemieszczać?

3 najbardziej popularne typy rowerów

Rower górski

Rower przeznaczony do intensywnej jazdy po trudnym terenie, poza asfaltem. Sprawdzi się w górach i lasach. Wszędzie tam gdzie trasa jest różnorodna. Rower górski nadaje się do jazdy po wzniesieniach, po kamieniach i korzeniach. Nie straszny mu żwir, dziury czy piasek. Na jego komfortowe użytkowanie wpływają duże koła, szerokie opony z bieżnikiem i amortyzatory.

Rower miejski

Rower miejski do jazdy po chodnikach i ulicach. Jego główną funkcją jest bezpieczne przemieszczanie się z miejsca do miejsca. Charakterystyczne jest w nim pozycja rowerzysty – siedzi on wyprostowany. Może nim jeździć do pracy, po zakupy lub w inne miejsce, do którego trasa nie prowadzi przez nierówny teren. Dlaczego? Rower miejski nie jest przystosowany do podjazdów pod krawężniki, dziur i innych tego typu powierzchni. Rower miejski lubi równy teren, gdyż jest pozbawiony amortyzatorów.

Rower szosowy

Rower szosowy nadaje się do jazdy po asfalcie. Charakteryzują go duże koła, gładkie opony oraz wygięta, niczym rogi baranka kierownica. Rower szosowy często kojarzony jest po prostu z wyścigami i sportem. Ma to związek z pozycją jaką się zajmuje jeżdżąc na nim – jest aerodynamiczna. Jednak trzeba wiedzieć, że rowery szosowe występują również w typie turystycznym, dzięki czemu jazda nimi jest komfortowa.

 

Ustalenie cech Twojego roweru jest ważne z uwagi na jego cenę. Może się okazać, że Twoim wymaganiom sprostają tylko te rowery z najwyższej półki, z poza Twojego zakresu cenowego. Wówczas będziesz musiał z czegoś zrezygnować i wybrać to co jest priorytetem.

Udanych zakupów!

Jak wybrać rower? 10 ważnych pytań dla rowerzysty
5 (100%) 1 vote