Snowboard, chęci, rozsądek i nieprzemakalna odzież, to podstawa początkującego snowbordzisty. Sprawdź co będzie Ci potrzebne, aby rozpocząć bezpieczną przygodę z  deską snowboardową.

Kto może jeździć na desce?

Odpowiedź jest prosta – każdy. Mimo tego, że snowboard kojarzy się przede wszystkim z młodymi ludźmi, to żaden wiek nie stoi na przeszkodzie. Ważna jest kondycja i zdrowie. Młodzi ludzie są najbardziej odporni na różnego rodzaju urazy i kontuzje, szybko się uczą i są bardziej odważni. Być może właśnie dlatego najwięcej snowbordzistów  ma nie więcej niż 29 lat.

Proces nauki jazdy na snowboardzie często bywa bolesny, dlatego sama myśl może odstraszać. Pierwszy dzień nauki wiąże się z upadkami i obolałym ciałem. Co jest jednak koniecznością. Trzeba nauczyć się bezpiecznych odruchów na stoku, po to aby minimalizować możliwość wystąpienia ewentualnych kontuzji. Trzeba wiedzieć jak upadać, jak się przewracać, jak reagować w sytuacjach kryzysowych.

Do jazdy na snowboardzie potrzebne są też pewne cechy charakteru i usposobienia.

  1. Przede wszystkim trzeba być rozsądnym.
  2. Znać swoje możliwości i nie przeceniać ich w obliczu możliwości utraty zdrowia własnego i innych.
  3. Trzeba mieć świadomość zagrożeń, stok bardzo szybko weryfikuje lekkomyślnych.
  4. Sposób swojej jazdy dostosować do własnych umiejętności, wymagań trasy oraz innych użytkowników stoku.
  5. Aby się rozwijać, niezbędna jest wytrwałość i wytrzymałość. 
  6. Natomiast skupienie i uwaga, pozwolą dostrzegać błędy i pomogą w dalszym rozwoju.

Jak wybrać deskę snowboardową?

Oczywiście poza chęciami, wytrwałością i rozsądkiem, potrzebna będzie odpowiednia deska snowboardowa. To bardzo ważne, aby nie była przypadkowa. Co może się zdarzyć, jeśli całkiem pozbawieni wiedzy udacie się do wypożyczalni lub w pośpiechu kupicie snowboard z promocji.

Pierwsza ważna sprawa to ustalenie, która stopa ma być ustawiona na desce jako pierwsza. Od tego czy ją prawidłowo wskażecie będzie zależał komfort nauki i jazdy. Najprostszym sposobem, aby to sprawdzić jest ślizganie się po lodzie lub kafelkach. Zaobserwuj, czy prawa czy lewa stopa wychodzi na prowadzenie.

Druga kwestia to długość deski. Przyjmuje się, że powinna sięgać do okolic brody. Szczególnie początkującym, łatwiej będzie manewrować na stoku krótszą deską .

Rodzaj deski snowboardowej powinien być dopasowany do stylu jazdy:

  • allmountain – alpejski
  • freestyle
  • freeride
  • freecarving

Rodzaje desek snowboardowych

Wyróżnia się deski miękkie i twarde. Jak łatwo się domyślić – te miękkie są bardziej elastyczne. Znajdują zastosowanie, np. do freestyle, świetnie sprawdzą się w snowparkach.

Natomiast deski twarde mają zastosowanie w szybkich zjazdach. Posiadają twarde buty oraz sztywne wiązania, podobne do tych narciarskich. Twarde deski przeznaczone są dla osób o zaawansowanych umiejętnościach, które nastawione są na dużą prędkość.

Początkujących powinny zainteresować deski typu Allmountain. Są to uniwersalne deski, przeznaczone do różnego typu jazdy, po wyznaczonych trasach. Sprawdzają się dla osób stawiających pierwsze kroki, ponieważ tego typu snowboard jest bardziej giętki, a tym samym odporny na nieprecyzyjną jazdę. Dzięki swoim właściwościom i budowie, łatwiej na takiej desce kontrolować jazdę oraz rozwijać swoje umiejętności.

Najważniejsze na koniec – zjeżdżaj w kasku.

Oceń wpis